Den beste parken som er bygd i Norge

Utøvere fra 9 nasjoner er samlet på Dombås i Dovre kommune for å vise hva de kan i det som beskrives som historiens beste park i Norge. Treningen starter i dag.


Den første slopestylen jeg var med på, var løypa i The Arctic Challenge-konkurransen i Trysil i 2003. Siden har vi bygd slopestyle-løyper med fantastiske shapere fra Sverige, USA og Tyskland for flere TAC-konkurranser, for Snowboard-VM og i X Games. Emil Fossheim har matchet alle og bygd den beste parken jeg har vært med på, sier Henning Andersen, daglig leder i SAHR, som organiserer X Games i Norge.

Lite anlegg, store dimensjoner

Emil Fossheim, og hans Mushroom Crew, har reist land og strand rundt i Norge de siste 10 årene. Da har han lært seg å bygge park på alle breddegrader og for alle forhold.

-  Det er krevende å bygge i små anlegg fordi de ikke har de samme ressursene som de store. Men jeg er fornøyd. Det er nok den beste parken vi har bygd i Norge. Dombås Skiheiser og SAHR har gitt oss forutsetninger og ressurser til å lykkes, sier Emil Fossheim.

-  Det er utrolig at vi ikke har blitt kjent med Fossheim før fjorårets kvalik her på Dombås. Gutta har shape-kompetanse på høyde med de beste internasjonale, sier Henning Andersen.

-  Parken er sinnsykt kul! Ganske mange options gjennom hele coursen, så jeg tipper det blir gøy å se på! Samt at det er mange internasjonale kjørere, så jeg har troa. Sier Marcus Kleveland.

Utøverne starter treningen i parken i dag. Det er konkurranse for jentene i morgen klokken 13 og gutta på lørdag klokken 13. Formatet er en såkalt jam session hvor utøverne kjører en time og viser hva de kan.

Fordi det fortsatt er høyst tvilsomt om konkurransen gir plasser til X Games Norway 2023, er det satt opp pengepremier slik at utøverne uansett drar hjem med en belønning. Stortinget avgjør i dag om det blir X Games i Norge i 2023 eller ikke.

Fredagens konkurranse for jenter live-streames i X Games Norway sine sosiale mediekanaler. Lørdagens konkurranse for gutta streames i de samme kanalene + i ESPNs egne X Games- kanaler.

Utøverne som deltar er (og kan følges på @....)

Sindre Tveiten, 23 år fra Norge. @sindre_tveiten  Baldur Vilhelmsson, 19 år fra Island. @baldurvilhelmsson Gabriel Almqvist, 20 år fra Sverige. @gabriel.tristan.almqvist William Mathisen, 18 år fra Sverige. @willemathisen Kristian Skjømming, 20 år fra Norge, @kristianskjomming Leon Guetl, 19 år fra Tyskland. @leon_guetala Øyvind Kirkhus, 19 år fra Norge. @oyvind.kirkhus Noah Vicktor, 19 år fra Tyskland. @noah_vicktir Stian Kleivdal, 23 år fra Norge. @stiankleivdal Niek Van der Velden, 21 år fra Nederland. @niekvdv Lasse Lewald, 24 år fra Danmark. Marcus Kleveland, 22 år fra Norge. @marcuskleveland

Acacia Rose, 18 år fra Norge. @acaciaros Maria Hidalgo Perlas, 25 år fra Spania. @merihidalgo Bettina Roll, 20 år fra Norge. @bettina.roll Stine E. Olsen, 19 år fra Norge. @stineespeli Carola Niemela, 23 år fra Finland. @carolaniemela Hanne Eilertsen, 22 år fra Norge. @hanne_eilertsen Evy Poppe, 18 år fra Belgia. @poppe_evy

Praktisk info:

Dombås Skiheiser, Norge Finale Snowboard Slopestyle damer, fredag 11. mars kl 13:00* Finale Snowboard Slopestyle menn, lørdag 12. mars kl 13:00* *tider kan endre seg på grunn av vær

Streaming Facebook og TikTok @xgamesnorway Streaming YouTube @XGames (kun lørdag)

Det er gratis å se konkurransen live i Dombås Skiheiser. Ønskert man å ta hei, må man kjøpe heiskort. Man kan gå opp bakken også. Parkering ved heishuset.

Pressekontakt:

Henning Andersen. Telefon 906 95 119

henning@sahrconcepts.no